ביילה אולנסטי

ביילה אולנשטי

ביילה אולנסטי (Băile Olănesti) היא עיירה במחוז ולצ'ה, הממוקמת בערך במרכזו.

היישוב נקרא גם "מעיינות הזהב – גולדן ספרינגס", שם מוענק בשל תכולת המינרליים יוד, ברום, נתרן, סידן, גופרית וכלור, עם תכונות היפוטונית או איזוטונית.

ביילה אולנסטי חדשה יחסית, כאן אין תרמה רומי או כל דבר אחר שמוביל למסקנה שמדובר ביישוב ישן (לא אותו דבר ניתן לומר על היישוב המסונף כעת, sat Olanesti – כפר). הוא ממוקם על עמק נהר הטיסה valea Tisei (הידוע יותר בשם נהר אולנשטי) יובל של נהר אולט-Olt, מוקף בהרי גראה, פולקה וקפראצה של הקרפטים הדרומיים שגבהים אבדו בגבעות מיוערות. זה הופך את החורפים למתונים ואת הקיץ לקריר.

גיל העיר מזוהה עם גילוין של תגליות המעיינות. המים המינרליים מאולנשטי מוזכרים לראשונה בצ'רטר משנת 1760 ונקראים מים מרפאים, אלה נמצאים באחוזתו של תומא אולנסקו (Toma Olănescu) שבונה את החדרים הראשונים של האמבטיות. מכאן שמו של באילה אולנשטי.

הניתוחים הראשונים של מי המעיינות נעשו בסביבות 1830, והדגישו את נוכחותו של יוד. בשנת 1868 ד"ר קרול דווילה יחד עם כימאי, ברנאט לונוויי, ביצעו אנליזה כימית של מים, תוך הדגשת 40 מעיינות. מוסדות הטיפול הראשונים מוקמים.

שנת 1873 יכולה להיחשב כשנת הופעתו של אתר הנופש, משום שהשנה מימי המקום נלקחו לתערוכות שונות באירופה, חוזרים עם מדליות זהב (תערוכה בינלאומית בווינה), כך שהתיישבות מגיעה לידיעת העולם, בהשוואה לטיפולים בבאדן-באדן – Baden-Baden, בקרלוי-וארי – Karlovy-Vary וב- אקס דה באן – Aix de Bains.

בשנת הגורלית 1969, פרץ של עננים גורם לזרמים גדולים של מים שמחברים את המעיינות. הם יימצאו וייפרקו לאחר מלחמת העולם הראשונה, יוחזרו, ואתר הנופש יקבל חיים חדשים. נעשו סידורי מלונות חדשים, המעיינות סודרו ונבנה ביתן של אמבטיות מינרליות עם מים גופרתיים, נעשו ניתוחים של המעיינות החדשים שהתגלו, החשובים ביותר ובמקביל מעיין מפורסם מס' 24 (התגלה בשנות החמישים). נאמר כי לאתר הנופש יש שלושים "ורידים" כי הם הסיבה לקיומו.

שתפו מאמר:

שתפו מאמר:

חיפוש

צרו איתנו קשר

כתבות נוספות:

המאפיינים הבולטים של אתרי הספא ברומניה

אתרי הספא ברומניה מציעים חוויה ייחודית ובלתי נשכחת, המשלבת מסורת עתיקה, נופים מרהיבים ושירותי רווחה מודרניים. המדינה התברכה במעיינות מינרליים טבעיים רבים, המהווים בסיס לתרבות

למידע נוסף השאירו פרטים

ספרו לנו איך נוכל לעזור

נשמח לחזור אליכם ולסייע בכל שאלה!