מים תרמיים וערכיהם על בריאותנו

מים תרמיים הם מוצר טבעי שנוצר בתנאים גיאולוגיים ספציפיים המאופיינים בדינמיות כימית-פיזית המבטיחה טיהור בקטריולוגי ופוטנציאל טיפולי.
המים התרמיים

מה זה מים תרמיים?

מים תרמיים הם מוצר טבעי שנוצר בתנאים גיאולוגיים ספציפיים המאופיינים בדינמיות כימית-פיזית המבטיחה טיהור בקטריולוגי ופוטנציאל טיפולי.
לפי ויקיפדיה: המעיין התרמי הוא מעיין טבעי, כאשר טמפרטורת המים העולה על הטמפרטורה הממוצעת של המקום הגיאוגרפי והיא אחת התוצאות של תהליכי געש.
ככלל, הטמפרטורה של מים אלו נעה בין 20 ל-63 מעלות צלזיוס.
המים התרמיים הללו מקורם בעומקים שונים באזורים של פעילות געשית, שם מגיעים אל פני השטח מים מחוממים המועשרים במלחים מינרליים.
כדי לשמש לרחצה, לריפוי חיצוני או פנימי, מים תרמיים חייבים ליפול בערכים מסוימים באמצעות בדיקות שנעשו על ידי מוסדות מורשים מקומיים או בינלאומיים.
בדיקות אלו בודקות פרמטרים שנקבעו על ידי רמת כלורידים, סולפטים, סידן, מגנזיום, נתרן, ברזל כולל, מנגן, מוצקים קבועים ב- C180°, מוליכות חשמלית, מינרליזציה, pH ב- C20.6°, קשיות, וכן ניתוח רדיואקטיביות של מים מופקים.

שימושים במים תרמיים

על ידי הוספת אלמנטים כמו מלח מים המלח, מלח מגנזיום (אפסום), מלח סלניום, מלח אבץ או מלח ליתיום, המים משפרים את ערכיו הטיפוליים ופועלים על תסמינים או חוסרים ספציפיים.

 • לדוגמה, המים התרמיים המועשרים בסלניום ואבץ מגנים על העור מפני ההשפעה המזיקה של קרניים אולטרה סגולות, מסייעים בחיזוק מערכת החיסון, מאזנים את חילוף החומרים, משפרים את התפקודים החיוניים של הגוף, מספקים דחיפה של אנרגיה, חיוניות ויופי.
 • מאידך, מים מועשרים במלחי סידן ומגנזיום שומרים על קצב הלב בגבולות אופטימליים, תומכים בשרירים, מחזקים את מערכת העצמות, מגנים מפני מאמץ גופני, מסייעים בתקופות לחוצות ותובעניות, מאט את תהליך ההזדקנות, מסייע בשמירה גוון פיזי ונפש.

תצפית מדעית: אנשים שטופלו במים המינרליים, הראו שיפור בתסמינים עם יתרונות גלויים (אובייקטיביים) וניכרים (סובייקטיביים) על כאב, עייפות, חרדה ונדודי שינה

זכרו: המים פועלים כאמצעי העברת מלחים ויכולים להכניס אלמנטים (מינרלים) לגוף.

 

המים התרמיים במניעת מחלות

המים התרמיים משמשים לטיפול במצבים שונים, בהקלה בתסמינים של מחלות כרוניות, אך גם במניעה.
יותר ויותר רופאים המתמחים ברפואת עור, ראומטולוגיה או ילדים, כמו גם המטפלים, מכירים בחשיבות וביתרונות של מים גיאותרמיים כתוספת לטיפול פיזי-רפואי.
בין האסטרטגיות המוצעות ב-AHA (Active and Healthy Ageing = הזדקנות פעילה ובריאה), בלנאולוגיה היא אחת השיטות העיקריות לתמיכה בבריאות המוח על ידי מניעת מחלות כמו דמנציה או אלצהיימר, כמו גם מחלות ניווניות אחרות של מערכת העצבים המרכזית.
מחלות הדרמטולוגיות והשריר-שלד העיקריות המטופלות בתדירות גבוהה באמצעות בלנאותרפיה, עם אחוזי הצלחה יוצאי דופן, הן אטופיק-דרמטיטיס, פסוריאזיס, דלקת מפרקים שגרונית, דלקת מפרקים שגרונית, אוסטיאוארתריטיס וכאבי גב תחתון. יתרה מכך, ההשפעות המיטיבות של טיפול ספא ממשיכות להיחקר במקרה של הפרעות מטבוליות.

המים התרמיים

מים תרמיים רומניים וערכם הטיפולי

לרומניה יש את היכולת להפוך לאחד ממרכזי תיירות הבריאות המפותחים ביותר באירופה הודות למשאבים התרמיים הטבעיים הגדולים שלה (יותר מ-30% ממשאבי המים התרמיים והמינרלים של אירופה נמצאים ברומניה).

ניתן להשתמש במים טרמליים רומניים בטיפולים בלנאולוגיים רבים בשל מגוון המינרלים הרחב במים:

 • מים מוגזים,
 • מים אוליגומינרלים,
 • מים אלקליניים,
 • מים עם מלחי ברזל,
 • מים עם כלורוזודיים,
 • מים גופריתיים,
 • אגמים טיפוליות,
 • מופטות,
 • בוצות.

הערה: למרות שמנגנוני הפעולה של מים תרמיים על גוף האדם נחקרים ללא הרף, באמצעות בדיקות קליניות ניתן היה להבחין באיזון של המתווכים המפחיתים את הדלקת בגוף בפיברומיאלגיה, כאב ראומטי, אוסטאופורוזיס, כאבי שרירים. אחד הממצאים החשובים והמעניינים ביותר על מטופלים מראה את היתרונות של מים תרמיים על הפחתת סטרס חמצוני ושיפור ההתחדשות התאית, היכולת לרפא ולאזן הומאוסטזיס.

מים תרמיים נתפסו כמשאבים לשיפור איכות החיים עוד מימי קדם

בלנאולוגיה והידרותרפיה, כשיטות מניעה וטיפול, זכו לכבוד ולהכרה הראויים ברפואה המערבית מאז שנות ה-1800.
תחילה באירופה, יפן ולאחר מכן בדרום וצפון אמריקה, אך תרבות המעיינות התרמיים ויתרונותיהם הוכרו זמן רב על ידי התרבויות העתיקות של הרומאים, העמים הצפוניים, עמים מזרחיים או אמרינדיאנים.
לכל ציוויליזציה עתיקה היו טקסים מסוימים שבאמצעותם הם ניצלו את כוחות הריפוי של המים המינרליים, משם אגדות המים החיים, מעיין הנעורים, המעיינות המתחדשים, של אלוהויות צעירות לנצח שרחצו רק במעיינות חמים היוצאים מאבן יבשה.

סיווג מים תרמיים

ניתן לסווג מים מינרליים על פי הכימיה הייחודית והאלמנטים הפיזיקליים שלהם, כגון טמפרטורה, ריכוז מולקולרי, הרכב כימי ומנגנוני פעולה טיפולית.
איך הסיווגים האלה עוזרים לנו?
במים גיאותרמיים והיפר-תרמיים יש מינרלים מומסים בכמויות גדולות יותר ממקורות מים בטמפרטורה רגילה, הם נוטים להיות עשירים במינרלים, כולל סידן, ליתיום.
בהתאם להרכב המינרלים, הרופא הבלנאולוג מתאים את התוכניות שלו, התוויות, משך ותדירות הטיפולים המומלצים.
לפיכך, ככיוון פשוט, ניתן לאפיין מים תרמיים כבעלות:
• מינרליזציה נמוכה (0.6-2 גרם/ליטר),
• מינרליזציה קלה (>2-10 גרם/ליטר),
• מינרליזציה גבוהה (>10 גרם/ליטר).

תכונות המים התרמיים וחשיבותם

אפיון נוסף, המעניין את תחום הוולנס והרפואה, ניתן על ידי הרכב המינרלים, המסווג את המים התרמיים כ:

 • היפוטוניים
 • היפרטוניים
 • איזוטוניים

תכולת המינרלים יכולה להפוך אותם לגופרתיים, מלוחים – נתרן כלורי, ביקרבונט, פרוגין, יוד וכו'.

בהתאם לתכונות אלו, מים כמדיום העברה מסייעים לגוף בדרכים שונות:

 • הכנסת מינרלים לגוף,
 • להעניק לחות לגוף,
 • להסיר שאריות,
 • לסלק זיהומים.

בהתאם לסיווג זה, במיוחד עבור מים בבקבוקים לשימוש ביתי או הסעדה, ניתנות אינדיקציות לספורט, התאוששות, סילוק רעלים, התחדשות וכו'.

מסקנות:

יותר ויותר מחקרים מדעיים יישומיים מדגימים את הדרגה הטיפולית של מים מינרליים המשלבים השפעות כימיות, תרמיות, מכניות ואימונומודולטוריות.

כיום נעשים מחקרים להעמקת המנגנונים שבאמצעותם מים תרמיים משפיעים על רווחתם של אנשים שנפגעו ממחלות שונות וגם של אנשים בריאים.

שתפו מאמר:

שתפו מאמר:

חיפוש

צרו איתנו קשר

כתבות נוספות:

המאפיינים הבולטים של אתרי הספא ברומניה

אתרי הספא ברומניה מציעים חוויה ייחודית ובלתי נשכחת, המשלבת מסורת עתיקה, נופים מרהיבים ושירותי רווחה מודרניים. המדינה התברכה במעיינות מינרליים טבעיים רבים, המהווים בסיס לתרבות

למידע נוסף השאירו פרטים

ספרו לנו איך נוכל לעזור

נשמח לחזור אליכם ולסייע בכל שאלה!